O plemene Španielsky vodný pes - ŠTANDARD 2021

Španielsky vodný pes je veľmi staré plemeno z Iberíjskeho polostrova. Väčšina populácie psov pochádza z Andalúzie, nazývali sa "turco", "laneto" alebo "churro". RUSTIKÁLNY - ROBUSTNÝ - STREDNÝ pes, dobrých proporcií, skôr obdĺžnikového formátu ale nikdy nie dlhý, atraktívneho vzhľadu s dobre vyvinutým svalstvom. 

Dôležité proporcie:

     Dĺžka tela | výška = 9/8   

     Hĺbka hrudníka | výška = 1/2 Dĺžka papule | dĺžka lebky = 2/3

 

Výška u psov:  45-50 cm (ideálna výška u psa 48 cm) - pov. odchýlka 1 cm

Výška u súk: 41 - 46 cm (ideálna výška u suky 44 cm) - pov. odchýlka 1 cm

Zuby: zhryz nožnicový. Povolený je aj kliešťový u jedincov vysokých kvalít a vo vyššom veku. Chýbajúce zuby sú povolené PM1 a M3.

Uši: strednej veľkosti, trojuholníkového tvaru, nasadené tesne nad úrovňou oka.

Chvost: krátky chvost je v rôznych dĺžkach (záleží od počtu stavcov). Psy môžu byť aj úplne bez chvosta. V prípade dlhých chvostov, je žiadaný "šablovitý" chvost, v pohybe stredne nesený. Nežiadúci je chvost stočený do tvaru "osieho hniezda" nesený na chrbte, alebo celkovo chvost položený na chrbte psa.

Uhlenie: stredné uhlenie zadných končatín, prehnané uhlenie je nežiaduce

Dolná línia: len jemne vtiahnuté brucho 

  

O ŠVP: Správanie, temperament a socializácia = MULTITALENTOVANÉ PLEMENO

Po získaní 12-ročných skúseností s plemenom Vám môžeme lepšie priblížiť opis plemena Španielsky vodný pes. Prečo a čím si získali naše srdcia? Možno každý chovateľ Vám bude hovoriť, že to jeho plemeno je naj. No španielske vodné psy sú naozaj niečim výnimočné. Neskutočne zábavné, inteligentné, oddané, verné, poslušné, veselé, pracujúce a rodinné psy. Hodia sa nielen k iným psíkom ale aj zvieratám, pretože nie sú dominantným či agresívnym plemenom. Tieto psy sú schopné sa adaptovať veľmi rýchlo na rôzne okolonosti a prostredie, či je to veľkomesto alebo život na dedine. V Španielsku boli tieto psy využívané ako pastierske psy, pomocníci rybárov či pracovné psy. Dnes sú multitalentovaným plemenom, ktoré sa využíva ako agility pes milujúci prácu, skákanie, alebo behanie, taktiež aj ako pastierske psy, poľovné psy, spoločenské psy, asistenčné psy, ktoré pomáhajú vyhľadávať drogy, bomby alebo stratených ľudí, sú aj policajnými psami ale zvládnu aj mnoho iných aktivít ako frisbee, obedience, caniscross, dog diving (vedia sa ponoriť aj do hĺbky 1,5m!) atď. Sú veľmi vhodné do rodiny k deťom - malým ale aj starším, pre aktívne páry, ale aj starších ľudí. Nie je to hyperaktívne plemeno, ale požadujú určitú aktivitu, prechádzky, beh či mentálnu aktivitu. Radi sa učia a počúvajú majiteľov.

 

Každé plemeno má však aj svoje negatívne stránky. Pri nesprávnej socializácii alebo pri poruche mentality u jedinca (takýto jedinci by nemali byť pustení do chovu) by som rada poukázala na prehnanú bojazlivosť, strach (nedajú sa chytiť cudzím ľuďom, trasú sa, sú vystresovaní a majú tendenciu utekať pri priblížení cudzích ľudí) alebo ochranu teritória, pretože sa plemeno užívalo ako pastiersky pes, niektoré línie psov zdedili kombináciou génov pri skrížení rodičov kde sa nachádzajú aj pastierske gény. Majitelia, pre ktorých je toto úplne prvý pes, by nemuseli zvládnuť výchovu. Výraz "pastierske gény" znamená, že u psov v dospelom veku sa môže vyskytovať tzv. "zaháňanie" keď príde napríklad návšteva, uhryznú ľudí zozadu do nôh. Takéto správanie psa je však netolerantné, je to chyba majiteľa a preto ho treba od malička viesť k správnej výchove. Každý majiteľ musí byť dominantný nad svojim psom a mať ho pod kontrolou. ŠVP sú však veľmi inteligentní a veľmi rýchlo sa učia. Ako každý pes, aj ŠVP štekajú na ich území/pozemku, ale neštekajú, keď to nie je nutné. Niektoré psy keď dospejú sa stanú nedôverčivé voči cudzím ľuďom. Toto plemeno nie je ako labrador, ktorý má rád každého a víta ľudí skákaním či olizovaním - španiele si radi držia odstup od cudzích ľudí. Hoci pre ŠVP je rodina vždy na prvom mieste, zvyčajne si nájdu a naviažu sa na jedného člena rodiny, s ktorým majú špeciálny vzťah. V závere by som rada zhrnula, že všetko závisí od majiteľa: pri správnej socializácii šteniatka je potrebné ho brávať na ulicu, do nákupných centier, do rušných častí mesta, aby stretlo nových ľudí a psíkov, zvyklo si na auto, hlučné zvuky, takisto odporúčame skúsiť aj hodiny v psej škôlke, kde má takéto šteniatko veľa príležitostí učiť sa.

               

 

STAROSTLIVOSŤ: srsť, farby a strihanie srsti

Srsť Španielského vodného psa je vždy kučeravá (či je krátka alebo dlhá). Srsť musí byť rovnakej dĺžky po celom tele. Maximálna odporúčaná dĺžka srsti je 15cm na výstavu a minimálna 3cm tak, aby bola vidieť kvalita srsti. Srsť na výstavu sa nikdy nesmie česať ani strihať a je zakázane akékoľvek tvarovanie psa na výstavu. Mýtus č.1: ŠVP majú vlasy - nie, každý pes má srsť. Mýtus č.2: ŠVP nemajú podsadu - nie, majú veľmi jemnú podsadu, ktorá by sa mala vytrhávať prstami, aby sa tvorili krásne dredy. Mýtus č.3: ŠVP majú plávacie blany - nie, majú normálne tvarovanú labku, ako každé iné plemeno.

STRIHANIE SRSTI: Španielsky vodný pes sa strihá raz alebo 2x ročne, ale všetko záleží na majiteľoch a ich preferencii. V našej stanici používame strojček MOSER-MAX45 a strihaciu hlavicu OSTER 7F (3,2mm) na dospelých psov. Celé telo, uši, papuľka, hlava, nohy aj labky sa MUSIA strihať s jednou hlavicou, na jednu dĺžku. Finálne úpravy dokončujem s kaderníckymi nožnicami (medzi prstami, na labkách, okolo vankúšikov, intímne partie atď).


 

FARBY UZNANÉ FCI ŠTANDARDOM: U španielskych vodných psov môžeme vidieť rôzne farby a typy srsti. Štandardom uznané farby sú: čierna, hnedá, krémová a biela. Taktiež sú povolené bikolóry: čierna-biela, biela-čierna, hnedé-biela, biela-hnedá, krémová-biela, biela-krémová  - od roku 2021 sú štandardom uznané aj farby čierna s pálením a hnedá s pálením. FARBY NEUZNANÉ FCI:  Šedá alebo modrá farba, trikolóra a albinizmus sú diskvalifikujúce farby ako z chovu tak aj z výstav.

 

 



Webdesign pre chovatelov

© 2015 Všechna práva vyhrazena. Tvorba stránek pro chovatele